Więcej informacji o tynku mozaikowym: https://majsterpol.pl/kolory-tynk-mozaikowy-marmolit-zywiczny
Tynk mozaikowy jest materiałem często występującym przy realizacji elewacji. Materiał ten charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia i może być często myty, a nawet szorowany bez ryzyka zniszczenia.
Tynk mozaikowy ze względu na swoje cechy chętnie stosowany jest jako warstwa zabezpieczająca części elewacji takie jak: cokoły, słupy, podcienie. Stosowany jest również jako element dekoracyjny wewnątrz budynków w takich miejscach jak na przykład komunikacja.
Przystępując do realizacji należy zwrócić uwagę aby temperatura pracy oraz wysychania wynosiła od 10 do 25 stopni.
Prace na betonach, tynkach cementowych i cementowo-wapiennych możemy rozpoczyna po minimum 4 tygodniach, a w przypadku warstwy zbrojącej takiej jak Styrolep Z lub Wełnolep Z minimum po 3 dniach od momentu ich realizacji.
Prace rozpoczynamy od przygotowania podłoża.
Podłoże powinno być oczyszczone i zagruntowane gruntem akrylowym MajsterPol. Okres schnięcia gruntu przed nałożeniem tynku wynosi minimum 24h.
Przed rozpoczęciem nakładania tynku należy pamiętać o dokładnym przemieszaniu masy.
Możemy przystąpić do nakładania masy. Należy w pierwszej kolejności nałożyć cienką równomierną warstwę, używając do tego celu gładką pacę ze stali nierdzewnej. Nadmiar tynku ściągamy tak, aby uzyskać grubość kruszywa zawartego w masie.
Przy nakładaniu tynku należy pamiętać aby kolejne fragmenty nakładanej masy były łączone zgodnie z zasadą mokre na mokre.
Pozostaje wygładzenie tynku z wykorzystaniem plastikowej pacy. Istotne jest aby wygładzenie odbywało się w jednym kierunku (np.: z dołu do góry)
W przypadku miejsc takich jak korytarze warto przy efekt docierania tynku weryfikować z wykorzystaniem dodatkowego podświetlenia.
Uzyskanie właściwego koloru tynku, zgodnego ze wzornikiem , wymaga całkowitego wyschnięcia tynku w odpowiednich warunkach temperatury oraz zabezpieczonego przed opadami.